Elektrická bezpečnostní měření 01 - Měření zdánlivého odporu smyčky nakrátko
Současné předpisy vyžadují měření elektrického systému během kontroly po montáži a po každé změně nebo rozšíření systému, a pravidelně během provozu. Rozsah kontroly nebo periodických kontrol je specifikován v normě HD 60364-6. Požadavky stanovené pro měřicí přístroje jsou uvedeny na jednotlivých listech normy EN 61557. V závislosti na požadavcích, elektrická bezpečnostní měření zahrnují: měření zdánlivého odporu smyčky nakrátko, izolačního odporu, spojitosti ochranných přípojů a vyrovnávání potenciálu, odporu uzemnění, parametrů proudových chráničů.
Měření zdánlivého odporu smyčky nakrátko
Nejčastěji používaná metoda ochrany před úrazem elektrickým proudem – ochrana před přímým kontaktem v obvodech, vybavených prvky nadproudové ochrany – se opírá o automatické vypnutí výkonu v případě nebezpečného dotykového napětí na přístupných prvcích elektrického zařízení, jimiž protéká proud. K průtoku tzv. zkratového proudu dochází v obvodu mezi fází a ochrannými vodiči; tento proud vypne nadproudový jistič a odpojí výkon. Protože přístupné prvky nemohou být pod nebezpečným dotykovým napětím příliš dlouho, ochrana musí reagovat v dostatečně krátké době, kterou definují normy. Podmínka správné ochrany je popsána vzorcem:
kde: ZS = zdánlivý odpor smyčky nakrátko, IA = pracovní proud, jenž vypne nadproudový jistič v požadované době (v závislosti na charakteristikách času-proudu jističe a na požadované době sepnutí), Un = jmenovité napětí fáze vůči zemi.
Je třeba změřit hodnotu impedance ZS, nutnou k určení, zda je ochrana správná či nikoliv. Při měření proudu smyčky nakrátko pomocí technické metody se vytvoří "umělé krátké spojení". Přístroj měří napětí v podmínkách bez zátěže, a pak při krátkodobé zátěži s rezistorem nakrátko. Zdánlivý odpor smyčky nakrátko se vypočte na základě rozdílu úbytku napětí. Toto měření se provádí pomocí měřičů zdánlivého odporu smyčky nakrátko: MZC-304, MZC-305, MZC-306 a MZC-310S, jakož i pomocí vícefunkčních přístrojů: MPI-502, MPI-505, MPI-520, MPI-525 – všechny tyto přístroje současně indikují složky impedance, tj. odpor a reaktanci.
Měřiče zdánlivého odporu smyčky nakrátko (s výjimkou MZC-310S) rovněž umožňují měření obvodů L-PE v systémech, chráněných proudovými chrániči bez jakýchkoliv interferencí v obvodu. Toto měření, prováděné s proudem menším než 15 mA, je časově delší, přičemž rozlišení výsledku je 0,01 Ω, stejně jako u ostatních měření. Měřič vysokého proudu MZC310S umožňuje provádět měření s rozlišením 0,1 mΩ (body rozvodu výkonu, rozvaděče, rozvodny) s maximální měřicím proudem 280 A. To dovoluje měření v souladu s normou EN 61557, a to i u obvodů s miliohmovými hodnotami zdánlivého odporu smyčky nakrátko.
Měřiče MZC-305 a MZC-306 se liší svojí schopností provádět měření libovolných napětí až do 750 V, včetně průmyslových systémů.
Měřiče smyčky nakrátko je možno používat k měření odporu uzemnění pomocí přídavného zdroje napětí (fázového vodiče). Měřená hodnota je proto nadsazená – výsledek měření je součtem měřeného odporu vůči zemi, pracovního odporu uzemnění a odporu pracovního vodiče. Je-li však menší, než hodnota přípustná pro zkoumané uzemnění, lze ji považovat za správnou a není nutno použít přesnější měřicí metody.